Z kijkami na tropie śnieżycy

Tradycyjnie co roku, w okolicach I Dnia Wiosny, ruszamy do „Śnieżycowego Jaru”. I tym razem, mimo nie najlepszej aury, grupa około 80 turystów, miłośników nordic walking 23 marca br. wybrała się w okolice Starczanowa, by sprawdzić czy „nadeszła wiosna”. Rajd o tej właśnie nazwie organizował Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.

Za tydzień, dwa będzie można podziwiać śnieżycę wiosenną, ale nie w każdy dzień!

Co roku o tej porze tłumy turystów udają się do „Śnieżycowego Jaru” koło Starczanowa w gminie Murowana Goślina, by podziwiać unikatowy na nizinach kwiat – śnieżycę wiosenną. Tegoroczna aura spłatała figla, co spowolniło wzrost śnieżycy. Pojawiające się dopiero od tygodnia zielone kłącza pokrył śnieg. Można rzec – śnieżyca znalazła się w półśnie.

M. Kuleczka

Zapraszamy do Śnieżycowego Jaru

Starczanowo lada chwila przeżywać będzie prawdziwe oblężenie. Przyczyna? Rozpoczynająca właśnie kwitnienie ŚNIEŻYCA WIOSENNA. Śnieżyca Wiosenna jest rośliną cebulkową, osiągającą wysokość do 30 cm, z dwoma (rzadziej 3 lub 4) odziomkowymi liśćmi, szerokości do 1 cm. Łodyga zwykle z 1 kwiatem. Białe działki okwiatu z żółtawą (lub zielonkawą) plamą na szczycie tworzą jednakowy, wewnętrzny i zewnętrzny okółek. Szyjka słupka jest silnie maczugowato zgrubiała. Zapylana jest przez owady. Owoc stanowi gruszkowata torebka. Nasiona punktowane cebulki śnieżycy wiosennej zawierają trujące substancje chemiczne.